Strona główna >> PIONEER >> VSX-C100-S/MLXU Instrukcja Obsługi
 0 szt. w koszyku
PIONEER VSX-C100-S/MLXU
Instrukcja Obsługi
  • Plik do pobrania
  • Format PDF
  • Kompletna instrukcja
  • Język: English, Spanish, Chinese Traditional
Opis PIONEER VSX-C100-S/MLXU Instrukcja Obsługi
Instrukcja jest dostępna w następujących językach: English, Spanish, Chinese Traditional
Tekstowy podgląd strony 30 (kliknij aby zobaczyć)
Fine Tuning Your Surround Sound Front speakers setting
Surround speakers setting
Press SETUP to advance to the next receiver setting mode.
Press ENTER if you want to exit the setting mode.
Center speaker setting
Subwoofer setting
The Subwoofer setting divides the high and low sounds (frequencies) between the speakers. Since most smaller speakers can�t handle deep bass tones, this setting allows you to send those sounds to the subwoofer instead of the speakers set to Small (S) in your system. Choose the point at which you want the frequency routed to the subwoofer. We recommend setting this to 200 Hz if smaller bookshelf-type speakers are used for your �Small� speakers. Also, when a subwoofer is used, you have the option of selecting the PLS setting, which adds extra bass.
Follow steps 1&2 on page 29 (if necessary).
Use the +/� buttons to choose subwoofer setting 100 Hz, 150 Hz, 200 Hz, PLS (plus) or � � � (off).
SUBWF 200 Hz Sends bass frequencies below 200 Hz to the subwoofer. SUBWF 150 Hz Sends bass frequencies below 150 Hz to the subwoofer.