Strona główna >> PANASONIC >> TX-32PS10F Instrukcja Serwisowa
 0 szt. w koszyku
PANASONIC TX-32PS10F
Instrukcja Serwisowa
  • Zawiera schematy
  • Język: English
Opis PANASONIC TX-32PS10F Instrukcja Serwisowa
Instrukcja jest dostępna w następujących językach: English
Plik nie jest jeszcze gotowy
Musisz najpierw dokonać zakupu.
Spis treści
    • SAFETY PRECAUTIONS
    • SERVICE HINTS
    • ADJUSTMENT PROCEDURE AND SELF - CHECK
    • WAVEFORM PATTERN TABLE
    • ALIGNMENT SETTINGS
    • BLOCK DIAGRAMS
    • PARTS LOCATION
    • REPLACEMENT PARTS LIST
    • SCHEMATIC DIAGRAMS
    • CONDUCTOR VIEWS
Recenzje produktu
Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!
Recenzje innych produktów
 TX7520 ONKYO Instrukcja Serwisowa by Robert Teodorski;
 CTV323 CLATRONIC Instrukcja Serwisowa by Bogdan Padechowicz;
Szybko, sprawnie i tanio. Serwis godny polecenia. Będę polecał innym
 CC8065 DUAL Instrukcja Serwisowa by Zbigniew Szarycz;
 KPE61MN11 SONY Instrukcja Serwisowa by Grzegorz Zawadzki;
Dokładna dokumentacja, pomogła w szybkiej naprawie telewizora. Dziękuję!
 RCM70L/LB JVC Instrukcja Serwisowa by Damian Mazek;
Tekstowy podgląd strony 2 (kliknij aby zobaczyć)
CONTENTS
SAFETY PRECAUTION
GENERAL GUIDE LINES
1. 2. It is advisable to insert an isolation transformer in the a.c. supply before servicing a hot chassis. When servicing, observe the original lead dress in the high voltage circuits. If a short circuit is found, replace all parts that have been overheated or damaged by the short circuit. After servicing, see that all the protective devices such as insulation barriers, insulation papers, shields and isolation R-C combinations are correctly installed. When the receiver is not being used for a long period of time, unplug the power cord from the a.c. outlet. Potentials as high as 33kV [31,5kV] are present when this receiver is in operation. Operation of the receiver without the rear cover involves the danger of a shock hazard from the receiver power supply. Servicing should not be attempted by anyone who is not familiar with the precautions necessary when working on high voltage equipment. Always discharge the anode of the tube. After servicing make the following leakage current checks to prevent the customer from being exposed to shock hazard. 4. 5. 6. Check each exposed metallic part and check the voltage at each point. Reverse the a.c. plug at the outlet and repeat each of the previous measurements. The potential at any point should not exceed 1,4 Vrms. In case a measurement is outside the limits specified, there is a possibility of a shock hazard, and the receiver should be repaired and rechecked before it is returned to the customer.
HOT CHECK CIRCUIT
a.c. VOLTMETER
6.
2k� 10 Watts TO INSTRUMENT'S EXPOSED METALLIC PARTS
WATER PIPE (EARTH)
LEAKAGE CURRENT COLD CHECK
1. 2. 3. Unplug the a.c. cord and connect a jumper between the two prongs of the plug. Turn on the receiver�s power switch. Measure the resistance value with an ohmmeter, between the jumpered a.c. plug and each exposed metallic cabinet part on the receiver, such as screw heads, aerials, connectors, control shafts etc. When the exposed metallic part has a return path to the chassis, the reading should be between 4M ohm and 20M ohm. When the exposed metal does not have a return path to the chassis, the reading must be infinite. Plug the a.c. cord directly into the a.c. outlet. Do not use an isolation transformer for this check. Connect a 2k� 10W resistor in series with an exposed metallic part on the receiver and an earth, such as a water pipe. Use an a.c. voltmeter with high impedance to measure the potential across the resistor.
Fig. 1.
X-RADIATION WARNING
1. 2. The potential sources of X-Radiation in TV sets are the high voltage section and the picture tube. When using a picture tube test jig for service, ensure that the jig is capable of handling 33kV [31,5kV] without causing X-Radiation.
LEAKAGE CURRENT HOT CHECK
NOTE: It is important to use an accurate periodically calibrated high voltage meter. 1. Set the brightness to minimum. 2. Measure the high voltage. The meter should indicate: 32kV ± 1kV [30,5kV ± 1kV]. If the meter indication is out of tolerance, immediate service and correction is required to prevent the possibility of premature component failure. 3. To prevent any X-Radiation possibility, it is essential to use the specified tube.